הפגנה לאיחוד משפחות יהודי אתיופיה

8,000 משארית יהודי אתיופיה מחכים לעלות לארץ ולהתאחד עם משפחתם. בואו לעזור לזה לקרות יחד עם הקואליציה להעלאת ואיחוד משפחות יהודי אתיופיה!

נכון לשנת 2018, אלפי משפחות יהודיות בישראל מייחלות ליום בו הן תתאחדנה עם קרוביהם מדרגה ראשונה, הממתינים בקהילות היהודיות בגונדר ובאדיס אבבה שבאתיופיה.
על פי נתוני למ"ס 2017 חיים בישראל 144.1 אלף תושבים ישראלים ממוצא אתיופי. מתוכם 58.6 אלף ילידי ישראל ו 85.5 אלף ילידי אתיופיה. כ 55% הם משארית יהודי אתיופיה. למרביתם, יש קרובי משפחה מדרגה ראשונה הממתינים באתיופיה לעלות לישראל כ- 20 שנה.

 

פרויקט לקידום איחוד משפחות יהודי אתיופיה מובל על ידי סטודנטים מכל הארץ וביניהם סטודנטים גם מהעברית, והינו פרויקט חברתי הפועל כיום גם תחת האגודה.  

כאגודה אנו מאמינים כי אחד מתפקידה של האקדמיה הינו גם להוות שער ומנוע לשינויים חברתיים.  אנו רואים בפרויקט חלק בלתי נפרד במאבק ארוך טווח שאנו מובילים מזה מספר שנים למען שוויון הזדמנויות לסטודנטים יוצאי אתיופיה ושילובם הראוי בחברה ובאקדמיה. זאת לצד הרצון לעזור ולתמוך בחברינו וחברותינו לספסל הלימודים, הנאלצים להיאבק כדי להתאחד עם משפחתם. 

 

יקטה מנגיסטו, סטודנטית במכינה: בזכות המאבק אחי ועוד משפחות הצליחו להתאחד השנה בואו נמשיך ונאחד משפחות ונשים סוף לפירוד משפחות הזה!

אנו קוראים לכם ולכן להגיע להפגין עם מטה המאבק, איתנו ועם כלל הארגונים והתומכים מרחבי הארץ, הנאבקים למען מימושו של צדק חברתי. 

לעמוד האירוע

(קישור לפרטים ליצירת קשר עם מטה המאבק, בתחתית העמוד)

 

תמונת מצב נוכחית והחלטות ממשלה בנידון

 

  • באוגוסט 2015 התקבלה החלטת ממשלה 716 , בדבר איחוד משפחות שארית יהודי אתיופיה בשתי הקהילות באדיס אבבה ובגונדר שבאתיופיה. בהחלטה זו נכתב שעד חמש שנים מהחלטת הממשלה יאפשרו לכל הזכאים מן הקהילות להתאחד עם משפחותיהם בארץ. הקריטריונים לזכאות ולאיחוד המשפחות היו מוסכמים הן על הממשלה והן על הארגונים החברתיים הנאבקים למען המשפחות. כעבור זמן קצר משרד ראש הממשלה הודיע על הקפאת החלטת הממשלה, בטענה שאין בהחלטה 716 הצבעה על המקורות התקציביים שממנה יישמו אותה. בעקבות מאבק ציבורי התקבלה החלטת ממשלה 1911 . ההחלטה זו מצומצמת יותר מהחלטה 716, והקריטריונים לזכאות עליה לארץ מחמירים יותר. ההחלטה כוללת את עלייתם של 1,300 נפש בלבד, כאשר נשארו באתיופיה כ-8,000 אנשים ממתינים.
  • מאז ספטמבר 2017 , משרד הפנים הפסיק לבדוק בקשות לאיחוד משפחות, והחזיר את נציגיו לישראל. לדברי נציגי משרד הפנים, בהתאם להחלטה 1911 הם עשו את המוטל עליהם. משרד ראש הממשלה טוען שעד שלא יהיה תקציב הוא אינו יכול לפעול / לנסח החלטת ממשלה בנושא.
  • החשש הגדול ביותר הוא שנכון לשנת 2018 , אין כל תקציב או יישום החלטות ממשלה, ולכן אלפי יהודי אתיופיה, ממשיכים להמתין במצב מצוקה חמור, ללא מענה. החלטות אלו הן ביורוקרטיות ותקציביות אך הן פוגעות בחיי אנשים, הן באתיופיה והן של בני משפחה בישראל.

 

מי הם הממתנים משארית יהודי אתיופיה?

הממתינים לעלייה מקרב שארית יהודי אתיופיה, עזבו את בתיהם בכפרים, ובאו לאדיס אבבה ולגונדר על מנת לעלות לישראל. הם חיים בקהילה באורח חיים דתי יהודי, וממתנים בין שש שנים לעשרים שנה במחנות המעבר. דור שלם של "ילדי המתנה" נולד לתוך מציאות קשה מנשוא של הישרדות והמתנה אינסופית, ללא כל ידיעה מה יעלה בגורלם. אחינו אינם יכולים לשוב לכפריהם מחד, ואינם משתלבים בעיר בצורה מלאה, מאידך.
חלקם סובלים מאנטישמיות של האוכלוסייה המקומית בשל היותם מזרע ישראל.

 

למה חשוב לטפל בזה עכשיו?

בשל הניתוק הרב, הנמשך על פני שנים, המשפחות בארץ נקרעות מבפנים, ואינן מצליחות להשתלב באופן מלא בחיים בישראל. מרבית המשפחות נמצאות בקשר שוטף עם המשפחות באתיופיה, שולחות כספים, דואגות ומוטרדות. אין ספק, שהקרע שיוצרת מדינת ישראל משפיע על השתלבותם בישראל הן מבחינה בריאותית, חברתית וכלכלית. איחוד המשפחות, מאפשר למשפחות הוותיקות בישראל, להפנות משאבים להשתלבות מיטבית, יעילה ותורמת, לעצמם, חברה ולמדינה.
בכל שנה שעוברת שילובם העתידי של יהודי אתיופיה נהיה קשה יותר מכיוון שעליה לארץ והשתלבות בחברה בגיל מבוגר קשה בהרבה מאשר בגיל צעיר.
אנחנו דורשים ממשלת ישראל לעמוד בהחלטותיה, ולהעלות את אחינו יהודי אתיופיה, שממתינים במשך שנים לישראל, עוד השנה. הדבר ישים ואפשרי, ולפני הכל מדובר באקט אנושי ממדרגה ראשונה.

 

לפרטים נוספים

דף פייסבוק: המאבק להעלאת יהודי אתיופיה

מייל: aliyaethiopia@gmail.com

אתר אינטרנט: http://anu.org.il/campsite/4395

הוספה ליומן
רכזת למניעה וטיפול בהטרדות מיניות של האגודה כאן בשבילך. הפנייה לאחראית מניעת הטרדות של האגודה אינה מחייבת את המתלוננת לחשוף את זהותה או לנקוט באמצעי משמעת. סתיו: 052-6395233
לקריאה
רוצים לעשות יותר ומעבר לסילבוס השיעור וחומרי הקריאה? חושבים להתנדב במהלך הסמסטר אבל חוששים להתחייב להתנדבות קבועה? מברוק מחפשים אתכם!
לקריאה