מחפשים או מחפשות דירה? הכתבה הזאת בשבילכם!

English Follows

מחפשים דירה? איגדנו עבורכם/ן מדריך מקיף כדי להתמודד עם החיפוש יותר בקלות !
חופשת הקיץ שבין שנות הלימודים האקדמיות, היא התקופה הרלוונטית ביותר לחיפוש ולמציאת דירות להשכרה באזורים סטודנטיאליים ובכללם ירושלים. בתקופה זו, סטודנטים רבים עוזבים את לימודיהם, חדשים מצטרפים וחוזי שכירות שנתיים רבים מסתיימים, מה שהופך את הזמן הזה לזמן העיקרי בו ניתן למצוא דירות להשכרה. אך מציאת דירה מתאימה ומציאת דירה בכלל אינה משימה פשוטה. הביקוש ביחס להיצע גבוה ולרוב יש צורך לראות מספר רב של דירות, להתמקח על חוזים  ולהיות נכונים לפשרות בטרם ניתן סופית לקבל אישור להיכנס לדירה כלשהי. לצורך כך, איגדנו עבורכם מספר המלצות שיוכלו להועיל לכם בתהליך מציאת הדירה.

 

אז איך בכלל ניגשים לחפש דירה להשכרה?

איגדנו עבורכם/ן את כל המידע הרלוונטי וטיפים כאשר ניגשים לחיפוש דירה:

 

איך בכלל מחפשים דירה? 

 1. דרך פרסומים בקבוצות בפייסבוק וברשתות החברתיות האחרות. למשל: דירות מפה לאוזן בירושלים (הקבוצה הגדולה ביותר), דירות להשכרה בירושלים נחלאות/מרכז העיר, דירות להשכרה בירושלים ועוד. בנוסף ניתן לחפש דירות לזוג או דירות ריקות באתר יד 2 לפי שכונות. כמו כן, יש קבוצות למציאת דירות לציבורים ספציפיים (טבעונים, דתיים, להטבים, צליאקים וכו'). יש לחפש "דירות בירושלים" ולהצטרף לקבוצות הרלוונטיות ביותר עבורכם.

 2. לוחות עיתונים ואתרי אינטרנט - הידוע והנוח ביותר אתר יד 2 בו ניתן לחפש דירות ע"פ שכונות ומחירים. 
 3. מתווכים מורשים, שיכולים להציע דירות שלא מפורסמות באמצעים המקובלים. שימו לב! מתווכים בד"כ לוקחים עמלה על התיווך הכוללת חודש נוסף של שכירות קחו זאת בחשבון כשאתם פונים דרכם. 

 איך ניגשים לזה בכלל? 

 1. רצוי לפרסם פוסט בפייסבוק או ברשתות חברתיות אחרות ולבקש מחברים, משפחה ומכרים שיסייעו במציאת דירה בהתאם להעדפותיכם.
 2. כדאי להתחיל בחיפוש כבר מ...עכשיו. השוק בוער בחודשי הקיץ ובחודשים יוני-יולי- אוגוסט דירות רבות מתפנות. ככל שתתחילו מוקדם יותר את החיפוש, כך ב. תגדילו את הסיכוי שתמצאו דירה בתנאים שנוחים לכם ותוכלו לאחר מכן להוריד אבן גדולה מהלב לקראת ההמשך.
 3. להכין רשימה של תנאים שחשוב לכם שיתקיימו בדירה אליה תיכנסו. בצורה הזו, תוכלו לתעדף שכונות מסוימות על אחרות, להבין מה מספר השותפים האידיאלי עבורכם, האם אתם מעדיפים סביבה שקטה/עירונית, אופי השכונה, שכונות ורחובות בהם אתם/ן מעוניינים/ות סכום גג שאתם יכולים/ות להקצות לשכר הדירה, מקומות בילוי ופנאי, נגישות תחבורה ציבורית שמסיעה לקמפוס בו אתם לומדים וכו'.
 4. לזכור שמדובר בחיפוש שעלול להימשך זמן מה וייאלץ אתכם להגיע לפשרות ולקבל הרבה "לא" בדרך, אך לא להתייאש! במוקדם או במאוחר, אתם תמצאו דירה שתתאים לכם.  

אוקיי, קבענו לראות דירה, מה הלאה?

 1. לא להתבייש לבדוק כמה אופציות במקביל! כמו כן, מומלץ לקחת אתכם אדם נוסף עליו אתם סומכים, שיוכל לחוות דעתו על הדירה ממקום אובייקטיבי יותר.
 2. להגיע לראות אותה בהקדם האפשרי, על מנת שלא תפספסו אותה. אם יגיעו דיירים מתאימים לפניכם, בעל הבית או השותפים האחרים עשויים לבטל את ימי הצגת הדירה הבאים.
 3. כאשר אתם מגיעים לדירה, היו מי שאתם ותנהגו בהתאם. מצגי שווא עלולים לגרום לאי התאמה שתתגלה בהמשך בין דיירי הבית, אם מדובר בדירת שותפים.
 4. כאשר אתם מגיעים, יש מספר נושאים שעליכם לברר על מנת שתוכלו לקבל את המידע החיוני הרב ביותר על הדירה:
 5. לברר את שנת הבנייה של הדירה/הבניין. אם מדובר במבנה שנבנה לפני שנות ה70 ולא שופץ מאז, הוא לא מוגן בפני רעידות אדמה. הנ"ל יכול להתבטא גם בגובה שכר הדירה.
 6. חשוב! תמ"א דירות ישנות יכולות להיות בתהליכים לקראת תמ"א הכולל בנייה ושיפוץ מסיבי בבניין בעלי הבית מחוייבים לעדכן אתכם אם הבניין עומד בפני תמ"א עם זאת חשוב לשאול! 
 7. בירור גובה החשבונות המשולמים בדרך כלל, באיזה אופן יש לשלם אותם ולאיזה צרכים. בדרך כלל חשבונות אינם כלולים במחיר השכירות וחשבונות כגון ועד בית יכולים לייקר מאוד את עלות הדירה!
 8. לוודא שעורכים לכם סיור בדירה בכל החדרים הרלוונטיים ובמרחב המשותף (שירותים, מטבח, מקלחת ועוד). בסיור תתרשמו מאיכות הדירה- צבע על הקירות, רטיבות, וידוא לחץ מים תקין בברזים, תקינות מכשירי החשמל בדירה והמפסקים, האם יש דוד שמש או דוד חשמלי או גז, , תקלות שונות שיתכן וקיימות ונקודות תורפה בדירה. רצוי לשאול את הגורם שיציג לכם את הדירה האם יש תקלות ואם כן היכן ומה הן.
 9. לברר היכן יש שירותים ציבוריים וקהילתיים שונים ומה מרחקם מהדירה- מרכז קהילתי, סופרמרקט, קופת חולים, תחבורה ציבורית ושירותים נוספים החיוניים עבורכם או שעשויים להיות חיוניים עבורכם.
 10. לברר האם יש רעש באזור המגורים בשעות היום או בשעות הלילה עקב עבודות כלשהן או גורם אחר, מה שמשפיע על איכות המגורים במקום וראוי שישפיע גם על שכר הדירה.
 11. לבעלי הרכבים- לברר האם יש חנייה במקום והאם היא שמורה לדיירי הבניין.
 12. לברר איזה ציוד נשאר בדירה/בחדר הספציפי ואיזה לא.
 13. לבקש ממציגי הדירה את חוות דעתם על בעל הבית, על אופן התנהלותו ועל השכנים באזור.

זהו זה, אתם מעוניינים להכנס לדירה! מה עוד חשוב שנעשה?

חוזה!

יש לעבור על חוזה הדירה בצורה מדוקדקת תוך השוואה לחוזים אחרים, רצוי עם עורך דין מוסמך לנדל"ן. ומה לעשות עם החוזה?

 1. לוודא שבחוזה רשומות כל התקלות והפגמים הרלוונטיים בבית (למשל תריס תקול) ולצלם את התקלות הנ"ל ליתר ביטחון.
 2. לוודא שהמשכיר הוא בעל הבית ולמנוע מצב בו הושכר הנכס על ידי מתחזה. ניתן לאמת זאת ב"נסח טאבו".
 3. לוודא שבחוזה מוסדר נושא תיקון הנזקים והפגיעה בנכס. למעט נזקים שבאחריות השוכר, על המשכיר לשלם עבור כל תיקון נזק בדירה. כמו כן לקבוע זמן טיפול בתיקונים. אם המשכיר לא דאג להזמין בעל מקצוע בזמן הנקוב, יכול השוכר להזמין בעל מקצוע בעצמו ולקבל החזר על עלות התיקון מהמשכיר.
 4. לוודא שכתוב מועד תחילת תקופת השכירות וסיומה.
 5. לוודא שכתוב גובה דמי השכירות, אופן תשלומם ומועד התשלום.
 6. לוודא התייחסות בחוזה לשותפים הנוספים בדירה.
 7. לוודא שקיימת רשימת רהיטים שנותרו בבית.
 8. וידוא קיום סעיף הנוגע למה ייחשב להפרת חוזה בין השוכר לבין המשכיר וההפך.
 9. וידוא קיום סעיף בדבר זכותו של בעל הנכס לבקר בו כולל זמני התראה.
 10. וידוא קיום סעיף הנוגע לזמן ההתראה הנדרש לפני פינוי השוכר. לפי החוק (החדש) בעל הבית או השוכר יכולים לתת התראה של 60 יום לפני עזיבה, עם זאת הסעיף לא קיים בכלל החוזים וכדאי לוודא שיוכנס אם לא נמצא שם.
 11. חשוב לדעת, ניתן להוסיף בכתב הערות/התייחסויות על החוזה והן יהיו תקפות לאחר חתימה ליד כל תיקון של השוכר ובעל הבית. תוך שבעל הבית מכיר בכך כמובן. 

 

מה עוד חשוב לעשות ולשים לב בעת חתימה על החוזה ומעבר דירה? 

 1. ערבויות: שיק ביטחון/ שטר חוב (עדיף על הפקדה בנקאית). מבחינת שיק ביטחון, יש לרשום תאריך תום תוקף של השיקים. כמו כן, לכתוב על כל אחד מהם את שם המוטב- עיריית ירושלים/חברת החשמל/ספק גז ועוד. **לפי החוק בעל הבית יכול לדרוש 3 חודשי שכירות כבטחון - שימו לב שאין דרישה העולה על כך.
 2. העברת חשבונות המשתמש ברשויות על שמכם/ בדירת שותפים על שם השותפים השונים.  לאחר תום החוזה, יש להעביר את החשבונות בחזרה לשמו של המשכיר ולקבל חזרה את שיק הביטחון/שטרות/ערבויות. **רשויות רלוונטיות- ארנונה, גיחון, חברת החשמל. 

שכונות מגורים בירושלים:

**שכונות המגורים בהן מרבית הסטודנטים בירושלים גרים הן נחלאות, רחביה, מרכז העיר,  קטמון הישנה, בית הכרם, הגבעה הצרפתית, קטמונים, קריית יובל, קריית מנחם ומלחה. 

**ככל שתגורו באיזור מבוקש יותר ומרכזי יותר, כך מחירי השכירויות עולים.

**בחירת איזור המגורים כמובן תלויה בהעדפותיכם הכוללות: מחיר, קמפוס בו אתם/ן לומדים/ות, שותפים, מצב הדירה, תחבורה ציבורית נוחה לקמפוס.

**חלוקה גסה ע"פ שכונות -

נחלאות, מרכז העיר ורחביה מתאימות למרבית הסטודנטים בקמפוסים השונים מבחינת תחבורה ציבורית, עם זאת שימו לב שמחירי הדירות יקרים יותר.

קטמון הישנה, קטמונים, קריית היובל, בית הכרם - יתאימו בד"כ מבחינת תחבורה ציבורית למשלבים בין קמפוס גבעת רם להר הצופים ולעין כרם. עם זאת בחלק מהמקומות תצטרכו להחליף אוטובוסים שימו לב כאשר אתם מחפשים את הדירה. מחירי הדירות בד"כ יהיו זולים יותר.

קריית מנחם ומלחה - יתאימו בעיקר ללומדים בעין כרם ומחירי הדירות יהיו זולים יותר.

הגבעה הצרפתית - מתאימה בעיקר ללומדים בהר הצופים ומחירי הדירות יהיו זולים יותר.

מחירים : תלויים במיקום, שיפוץ, בעל/ת הדירה. אנו מתייחסים למחירים ללא חשבונות כלולים. 

דירות שותפים: ינועו בין 1500 שקלים ועד 2500. מעל טווח המחירים של 2000 / 2100 מדובר בדירות הנחשבות יקרות יותר.

דירות שני חדרים לזוג: ינועו בין טווח המחירים של 3000 - 5000 שקלים. מעל טווח המחירים של 4200 שקלים מדובר בדירות הנחשבות יקרות יותר.  

עו"ד בקמפוס ומחסן השאלה -

**נתקלתם בקשיים חוזיים? צריכים עזרה עם ההנחה בארנונה? 
כל הפרטים בקישור הבא:

https://www.aguda.org.il/article/53  

**צריכים גגון לרכב להעברת הדירה? או מקדחה לתלות מדפים? יש במחסן ההשאלה של האגודה https://www.aguda.org.il/nitkati 

**ניתן למצוא עוד מידע באתר המידע של מרכז הצעירים של ירושלים מידעלה http://maydale.org.il/living/

 

 

 


================

 

 

ARE YOU LOOKING FOR AN APARTMENT? THIS ARTICLE IS FOR YOU!

 

HOW DO I SEARCH FOR AN APARTMENT?

 

 

HOW DO I EVEN GO ABOUT DOING THIS?

 

 

OKAY, WE'VE SCHEDULED A TIME TO SEE AN APARTMENT. WHAT HAPPENS NEXT?


 

THATS IT! YOU WANT TO MOVE IN TO YOUR APARTMENT! WHAT OTHER IMPORTANT THINGS DO YOU STILL HAVE TO DO?

 

THE RENTAL CONTRACT!

 

WHAT OTHER THINGS ARE IMPORTANT TO PAY ATTENTION TO WHEN SIGNING A CONTRACT AND MOVING IN?

 

 

RESIDENTIAL JERUSALEM NEIGHBORHOODS:

 

 

A LAWYER ON CAMPUS AND THE LENDING WAREHOUSE -
 

 

 

Are you looking for an apartment? Weve prepared a comprehensive guide for you in order to help make it easier for you to únderstand the search process!


The summer between academic years- July through September in Israel-  is the most suitable period for finding apartments for rent in traditional student neighborhoods in Jerusalem.

During this period, many students finish their degrees, new students begin their studies, and yearly rental contracts expire, which makes summer the main period of time to find apartments for rent. But finding a suitable apartment - and even just finding an apartment at all! -   is not a simple task. There is high demand relative to the supply of apartments. It is often necessary to see a large number of apartments, negotiate contracts, and be prepared to make compromises before you can finally move into an apartment. This guide is here to with advice some recommendations to help you find your home while you study.

 

So: how did you go about searching for an apartment for rent?

 

HOW DO I SEARCH FOR AN APARTMENT?


1. The primary marketplace for apartments in Jerusalem I son Facebook. You can search for an apartment through posts on Facebook and/or on other social networks.

 

Certain Facebook groups are designed specifically for the apartment marketplace in Jerusalem. Some of these groups include:

 

-

   דירות מפה לאוזן בירושלים

(Apartments in Jerusalem through Word of Mouth (the largest group)

 

-

דירות להשכרה בירושלים נחלאות/מרכז העיר

 

(Apartments for rent in Nahlaot/City Center)

-

 דירות להשכרה בירושלים

-

Apartments for rent in Jerusalem

 

 

And in other groups as well.

 

Additionally, you can search for apartments for couples or vacant apartments in YAD2, by neighborhood. There are also groups in which you can search for apartments for specific audiences (such as religious people, vegans, LGBTQA, celiac sufferers etc.). Search in English for “apartments in Jerusalem” and in Hebrew for

  

 "דירות בירושלים"

 

And join the groups that are most relevant to you.

 
2.  Classifieds in newspapers and websites — the best known and most convenient classified website is YAD2. There, you can find apartments by neighborhoods and prices using the search features.


3. Real Estate Brokers, who may be able to offer you apartments that are not publicized in the usual channels. Be aware: brokers typically charge a commission for their services, which is usually an extra month of rent. Take this into account when you search for apartments through real estate brokers.
 

 

HOW DO I EVEN GO ABOUT DOING THIS?

 

1.  It is a good idea to publish a post in Facebook and/or on other social networks about what you’re looking for, and to ask friends, family and acquaintances to help you to find an apartment that meets your preferences.


2.  You should begin your search ... NOW! The market is hot during the summer months, and many apartments are vacated in June-July-August. The sooner you start your search, the better your  chances of finding an apartment on terms that are favorable to you. And once you secure an apartment you will have a great sense of relief to have completed this important task.
 

3.  Prepare a list of conditions that are important to you in the apartment that you will rent. This way, you can:

 

- Prioritize certain neighborhoods over others

- Understand if you’d like to live with roommates and, if so, how many is good for you

- Decide whether you prefer a quiet environment or an urban environment

-  Decide the nature of the neighborhood that you prefer

-  Identify neighborhoods and streets that interest you

- Set a maximum budget for the amount of monthly rent that you are willing to pay for your apartment

- Identify what entertainment and recreation options there are

- Identify the access to public transportation to transport you to the campus that you attend, etc.
 

4. Keep in mind that your apartment search might take a while, and you might have to compromise and get a lot of "NOs" along the way, but do not despair! Sooner or later, you will find an apartment to suit your needs.
 

 

OKAY, WE'VE SCHEDULED A TIME TO SEE AN APARTMENT. WHAT HAPPENS NEXT?

 

 1. Do not be embarrassed to examine several options concurrently! We also suggest that you go to see the apartment together with another person whom you trust, who can give his/her opinion about the apartment from a more objective point of view.

 

 1. Go to see the apartment as soon as possible, in order not to miss out on it. If other suitable prospective tenants come to see the apartment before you, the landlord or the other roommates may cancel the scheduled open house days for showing the apartment.

 

 1.  When you arrive at the apartment, be yourself and behave accordingly. Misrepresentation may result in lack of suitability, which may become clear later on among the tenants, particularly in cases in which you are renting an apartment with roommates.

 

 1.  When you go to see the apartment, there are several issues that you need to understand in order to receive the most vital information about the apartment:

 

 1.  
 2.  
 3.  

8. Make sure that you are given a tour of the apartment including all of the relevant rooms and communal spaces (toilets, kitchen, shower, etc.). Make note of the apartment’s quality - for instance, the paint on the walls, moisture, ensure that there is proper water pressure in the taps, make sure that appliances and the electric switches in the apartment function properly, ask whether there is a water heater or an electric heater or gas, check to see what various defects there may in the apartment and check for weaknesses in the apartment. We recommend that you ask the person who shows you the apartment to inform you whether there are defects or malfunctions in the apartment, and if so, to inform you where and what they are.

 1.  
 2. or construction during the day or at night or any other factor. If there is such noise, this affects the quality of life there, and is appropriate that it should also be reflected in the rent (lower rent).

 

11. For automobile owners- determine whether there is onsite parking and whether it is reserved for the building residents.
 

 1.  

13. Ask the person who showed you the apartment what their opinion is of the landlord, the neighbors' conduct and the region.
 

THATS IT! YOU WANT TO MOVE IN TO YOUR APARTMENT! WHAT OTHER IMPORTANT THINGS DO YOU STILL HAVE TO DO?

 

THE RENTAL CONTRACT!


You should review the rental contract very carefully, while also comparing it with other contracts. It is advisable that you review the contract together with a qualified real estate lawyer.

 

 What should you do with the contract?

1.  Make sure that all of the relevant defects in the apartment are recorded in the contract (e.g. the shutter doesn’t work), and also take pictures of all of the above mentioned defects, for good measure.
 

2.  Make sure the landlord is the owner of the house. In this way, you will be avoiding a situation in which you rent the property from an impostor. You can verify who the legal owner of the property is by checking the “Nesach Tabu” (the official Israel Land Registry record of the property).
 

3. Make sure that the contract addresses the issue of repairing damages to property. Except for damages that are the tenant’s responsibility, the landlord must pay for the repair of any damage to the apartment. Moreover, makes sure to write in the contract the timeframe within which repairs must be carried out. If the landlord does not arrange for the relevant professional (e.g. plumber, electrician etc.) to come to make the repairs within the time specified in the contract, the tenant may invite a professional by himself and receive reimbursement from the landlord for the cost of the repair(s).
 

4. Verify that the date of the commencement of the rental period and the date of the termination of the rental period are written in the rental contract.
 

5. Verify that the amount of rent, the manner of payment of rent, and the rent payment due date are written in the rental contract.
 

6. Make sure that the rental contract makes reference also to all of the other roommates who are renting the apartment together with you.
 

7. Make sure that the rental contract includes a list of furniture that was left for your use in the apartment.


8. Make sure that the rental contract includes a section that specifies what would be considered a breach of contract between the tenant and the landlord, and vice versa.
 

9. Make sure that the rental contract includes a section pertaining to the property owners right to visit, including how much advance notice must be given before the property owner can visit the property. 


10.  Make sure that the rental contract includes a clause that specifies how much advance notice is required before the evacuation of the tenant. According to the (new) law, either the landlord or the tenant can give 60 days notice before the tenant evacuates the property, however this section does not exist in all contracts. If this stipulation does not exist in your rental contract, make sure to add it.  

 

 

11. It is important to know that you can add written comments/address various issues in the contract, and these additions will be valid after both the tenant and the landlord sign near the relevant addition. This can be done if the apartment owner acknowledges and is willing to accept the said additions of course.
 
WHAT OTHER THINGS ARE IMPORTANT TO PAY ATTENTION TO WHEN SIGNING A CONTRACT AND MOVING IN?


1.  Guarantees: Security check/promissory note (better than making a bank deposit). When paying with security checks, write on each check the date on which the check expires. In addition, write the beneficiary’s name on each check — for example the Jerusalem Municipality / the Israel Electric Company / gas supplier etc.

** According to law, the landlord can require three months' rent as security — Take note that there is no demand for more than three month’s security.

 


2.  Registering your name on the utilities/municipal tax accounts. After your rental contract expires, you must transfer the accounts back to the landlord's name, and receive the security check/promissory note/guarantees back from the landlord.

 ** The relevant accounts include: the municipal authorities, the water authority, Israel Electric Company etc.
 

 

RESIDENTIAL JERUSALEM NEIGHBORHOODS:

 

 

** The neighborhoods in Jerusalem where the majority of students live include Nahlaot, Rehavia, the City Center, Old Katamon, Beit Hakerem, French Hill, Katamonim, Kiryat Yovel, Kiryat Menachem and Malha.

** The more desirable and the more centrally located the area, the higher the rental prices tend to be.

 

** The residential area where you choose to live  depends, of course, on your preferences, including price, campus where you are studying, roommates, the apartments condition, and the availability of convenient public transportation to campus.

** Rough division by neighborhood -

-Nahlaot, the city center, and Rehavia are suitable for most of the students on the various campuses in terms of public transport. However please note that apartment prices in these areas as more expensive.

-Old Katamon, Katamonim, Kiryat Yovel, and Beit Hakerem are usually suitable in terms of public transportation for those students who will be attending classes on the Givat Ram campus, the Mount Scopus campus, and the Ein Karem campus. However, in some areas you will have to transfer buses in order to get to your destination. Please take note of this when you are looking for an apartment in these areas. Housing prices are generally cheaper here.

-Kiryat Menachem and Malha — Apartments in these neighborhoods are generally suitable for students studying on the Ein Kerem campus, and housing prices here are less expensive.

-French Hill - Particularly suitable for those studying on the Mount Scopus campus. Housing prices in this neighborhood are cheaper.

Prices: Rent prices depend on the location, whether the apartment is renovated or not, and the individual apartment owners (the price that they decide to ask for the apartment). The prices that we cite below do not included all of the regular bills (for instance, water, electricity, gas, etc.).

Apartments with roommate(s) will range between 1500 NIS and 2500 NIS. Rent over 2000-2100 NIS is considered a more expensive apartment.

A two-room apartment for a couple (one bedroom, one living room):  The rent ranges between 3000-5000 NIS. Rent above 4200 NIS is considered a more expensive apartment.
 

 

 

 

A LAWYER ON CAMPUS AND THE LENDING WAREHOUSE -
 

** Have you encountered contractual difficulties? Need help with obtaining the municipal tax (“arnona”) discount? A lawyer on behalf of the Student Union will be coming and will be available to help and answer your question during the summer on the following dates: 16/07/2019, 30/07/2019, and 13/08/2019

 

For all of the details, please click on the following link:
https://www.aguda.org.il/article/53  

 


** Do you need a roof rack for the car that you will be using to move to your new apartment? Or do you need a drill to hang shelves in your apartment? We have those things and more in the Student Union lending warehouse: 

https://www.aguda.org.il/nitkati  


** You can find more information on the Jerusalem Young Adults Center information website, Maydale:

http://maydale.org.il/living/

 

מבצעים לתקופת המבחנים, רק לסטודנטים בפקולטה
לקריאה
בואו לבחור את הגב שלכם ושלכן בקמפוס!
לקריאה
מבט מקרוב על החודש הכי צבעוני בשנה
לקריאה
לקריאה