מוזות | חן קופרמן - מייסד Blend.Ar

ראיון עם היזם מאחורי Blend.Ar!

 

 

 

מוזות  

ראיון עם חן קופרמן, מייסד התכנית Blend.Ar

 

החלטנו לחשוף בפניכם את הפנים של היזמים שמאחורי המיזמים שאנחנו מלווים.

אז, קבלו את חן קופרמן, היזם של Blend.Ar.

המיזם של חן נועד ללמד סטודנטים יהודים ערבית מדוברת, תוך שילוב ייחודי שלהם בכפר ערבי במודל Immersion, בו הם יכירו את התרבות מקרוב, יכירו את המקומיים ויוכלו לתרגל את השפה באמצעות שיח משותף איתם. בנוסף, הפרויקט כולל עשייה חברתית ערכית בכפר, וקשר בלתי אמצעי עם המקומיים. התכנית תתחיל בקיץ הקרוב,  ותערך באבו גוש.

 

ספר על עצמך ועל המיזם שלך.

 

אני חן קופרמן, בן 28, סטודנט לתואר שני במחלקה לקוגניציה ומלגאי במכון LLCC. בוגר תואר ראשון במתמטיקה. יש לי עניין רב בשפות ובהשפעתן על החיים שלנו, ואפילו תחום המחקר שלי עוסק בשפות. בנוסף, למדתי ערבית, הינדית ועוד שפות.
מה שגרם לי להקים את Blend.Ar זו ההבנה שלימודי ערבית יכולים ליצור שינוי ולהפוך את החברה שלנו ליותר מלוכדת. הרבה אנשים בחברה הישראלית היו רוצים לדעת ערבית, והדבר יכול לגרום לכולם להתכנס וללמוד את השפה בתוך היישובים הערביים בישראל, וכך לספוג אותה ואת התרבות. זו בעצם הייחודיות במיזם שלי. הוראת השפה מתבצעת על ידי מורים מקצועיים, והתרגול מתבצע ע"י סטודנטים מאבו גוש.

 

מה הביא אותך להקים את המיזם?

 

תמיד היה בי פן של יזמות. הייתי ביחידה מסווגת ב-8200, והיה לי חשוב לעשות משהו חברתי גם שם. לקראת השחרור, החלטתי להעניק מתנת פרידה ליחידה: אירוע בסימן 'אמנות מסווגת'. הקמתי 5 במות כשעל כל אחת היה מופע מסוג אחר, עשינו גרפיטי מחוץ לשק"ם, הגיע קוסם, רקדן סטפס ועוד. מאוד נהניתי מזה, וזה נתן לי דרייב לעשות עוד עשייה יזמית. תוך כדי תכניות ללימוד ערבית בהן השתתפתי, תהיתי למה לא לנצל את הדבר הזה של לימודי ערבית ולהפוך אותו לדבר חברתי, לכן בחרתי להקים את הBlend.Ar

 

מהם האתגרים המרכזיים בתפקיד?

 

כיזם, יש כאן עניין של להקים מאפס משהו שלא קיים בארץ, שצריך להסביר להרבה אנשים. יש פה ניהול של הרבה אנשים ברבדים שונים, והרבה שיתופי פעולה שמצריכים עבודהלאורך הדרך. אחד האתגרים הוא להוציא את המקסימום מכל שיתוף פעולה, ולמנף אותו. למשל: אגודת הסטודנטים שנותנת לנו תמיכה כספית וליווי מקצועי, ובלעדיה הפרויקט לא יכל לקרות, תכנית 'כוורת' אליה המיזם שלי התקבל השנה, זו תכנית האצה של ג'ויינט ישראל וקרנות הביטוח הלאומי. שיתוף פעולה נוסף, ומרגש מאוד, הוא עם מועצת אבו גוש, שהסכימה להיות הישוב הראשון שנריץ בו את הפרויקט. המועצה הסכימה לתת לBlend.Ar  הזדמנות לחולל טוב בעולם מתוך ראייה שזה יכול לעזור ללכידות החברתית, ולגרום להיכרות מעמיקה של האוכלוסייה היהודית עם אבו גוש, מעבר לבתי העסק המוכרים. יש לי גם רכזים יהודים וערבים שעושים תפקידים שונים בפרויקט, והעבודה איתם מצריכה רגישות תרבותית. לדוגמא, עכשיו אנחנו בחודש הרמדאן וזה דרש ממני להתחשב בזה כשעבדתי מול הרכזים הערבים שלי.

 

מה נותן לך את הכוח להמשיך לעבוד על המיזם, על אף האתגרים?

 

אני מאמין במיזם, וזה נותן לי את הכוח להמשיך. הגאונות בעיני במיזם, היא שהרבה אנשים רוצים ללמוד ערבית, ואז כשהם מתחילים ללמוד הם מבינים שהם צריכים לתרגל את השפה עם דוברי ערבית. ואז, הם מגלים שאין להם חברים ערבים ושאין להם עם מי לתרגל את השפה. בBlend.Ar חשוב לי שאנשים יוכלו לתרגל באופן בלתי פורמלי את השפה, מעבר ללימוד המקצועי. אני מקווה שהדבר הזה ייצור אימפקט חברתי, ולכידות חברתית בישראל.

 

ספר על רגע משמעותי שהיה לך בעבודה על המיזם?

במהלך הבנייה של המיזם עבדתי צמוד עם מנהל המתנ"ס, מנהל מחלקת התרבות של המתנ"ס, ועם ראש המועצה. פעם אחת יצא לי לקחת חלק מפגישה גדולה, בה הייתי היהודי היחיד. המפגש התנהל בערבית, ואני הצגתי את הפרויקט בשפה זו. חשבתי לעצמי, 'איזה מגניב זה שבעצם לא יכולתי להשתתף במפגש באותו אופן אם לא  הייתי דובר השפה'. כמובן שהיו יכולים לתרגם לי דברים, אך זה היה אחרת לגמרי. זה שהבנתי את השפה ואת הדקויות התרבותיות אפשר לי לקחת חלק מיטבי במפגש, שלא יכולתי לקחת אילו לא היו לי את היכולות האלו. הדבר הזה גרם לי להבין עד כמה המיזם הזה משמעותי, כי הייתי רוצה שעוד אנשים יחוו אותו.

 

ספר על הצלחה שהייתה לך בפרויקט?

לפני שבוע פתחנו את ההרשמה למיזם, וכבר הגישו מועמדות 70 סטודנטים. זה מרגש אותי, ומראה לי שהמיזם עונה על צורך ממשי. דבר נוסף הוא שהצוות של הפרויקט מורכב מסטודנטים ערבים, והם מאוד מחויבים לפרויקט, משקיעים בו שעות התנדבות רבות, והדבר מראה לי עד כמה הנושא בליבם. וגם, עשינו סרטון עם ראש מועצת אבו גוש, והיה מרגש לראות שראש המועצה מפנה זמן לזה, זה מאוד ריגש אותו.

 

מתי הרגשת שהצלחת?

זה פרויקט בהקמה, ולדעתי יהיה יותר נכון לחשוב אם זו הייתה הצלחה או לא אחרי שהפיילוט בקיץ יסתיים. אבל, אין ספק שמאוד מספק לעבוד על זה ולראות את הדבר הזה, שהחל ברעיון , קורם עור וגידים והופך למציאות.

 

מה צריך בשביל להיות יזם חברתי?

צריך להבין כשנכנסים לדבר כזה שמדובר בתהליך מאוד מטלטל וקשה, רווי סימני שאלה, אי וודאות ולחץ - אבל כשמדברים מצליחים. הסיפוק הוא עצום ומרגש. מדובר בגלים, וכל פעם שאתה חושב שאתה בגל טוב - יבוא גם גל רע, אבל אחר כך יוצאים ממנו. וגם, צריך להיות מוכנים ללמוד המון ומהר, כמות הלמידה שיש פה עצומה: מבניית תקציב לניסוח של מסמכים, בניית תכנית עבודה, גיוס אנשים, וכל מיזם והמורכבויות שלו.

 

איפה אתה מקבל רעיונות?

עם בת הזוג שלי, אלה.

 

יש לך מתכון להצלחה? 

לא, כי אני לא מרגיש שעדיין הצלחתי, אני עדיין בדרכי. מה שיעזור לי להצליח זה מצד אחד לא להתייאש, ומצד שני תמיד להיות עם היד על הדופק. כלומר, להיות פסימי ואופטימי במקביל, כדי שסכנות לא יפתיעו אותי.

 

יש כיוון למיזם הבא?

לא, כרגע אני כל כולי ב-Blend.ar, אחרי שהוא יצא לפועל אולי אחשוב על דברים נוספים.

 

איזה מקום תופס האגו ביזמות?

לדעתי הוא קיים ואי אפשר להתכחש לזה, יש תחושה מאוד מספקת בלהגיד 'אני הקמתי את X' אבל לשים לב שהמטרה של הפרויקט היא המרכז, ולא אתה.

יש לך זמן לזוגיות, חברים, לימודים ועוד?

האמת, זה מאוד מאתגר. השנה הזו היא שנת הקמה ולכן זה דרש כמות מטורפת של שעות עבודה, במקביל ללימודים מאוד אינטנסיביים, מאתגרים ומעניינים. מצד שני, אני לא מתחרט על התוצאה של מה שקרה, ועל כל מה שעשיתי עד עכשיו. אמנם זה היה מאוד קשה, אבל שווה את זה. תוך כדי חן אומר לי 'אני לא אגיד להם מתי לאחרונה לקחתי חופש, חחח..'.  

מה הדבר הכי משמעותי שלמדת בדרך?

שלא כל התשובות נמצאות אצלי, ושאי אפשר לעבוד לבד. תוך כדי העבודה על המיזם אני מלווה על ידי אנשים מאוד מקצועיים, כמו גילי מנהלת תכנית ההאצה של הכוורת, והדר מהאגודה שמלווה אותי באופן מאוד מקצועי. בנוסף, אני פוגש לאורך הדרך יזמים חברתיים נוספים, ואני לומד מהם המון.

מה היית אומר למישהו שיש לו רעיון והוא מתלבט אם להוציא אותו לפועל?

אני אגיד לו שדבר ראשון, מאוד חשוב לבדוק את הרעיון שלו עם השטח, ויש סדנאות מעולות שמלמדות אותך לעשות את זה נכון. ממליץ בחום להצטרף לקהילת יזמים, לפעמים זה יכול להישמע מוזר, כי למה לעשות זאת אם אני שלם עם הרעיון שלי, ומה יש ללמוד מתוך קהילה של יזמים? אחרי שהצטרפתי לכוורת ולאגודה, והכרתי יזמים אחרים, היה לי מאוד טוב ללמוד מהצלחות וכישלונות של אחרים איך כדאי לי לפעול. זו גם קבוצה שמפרה אחת את השנייה. בהתחלה לא הבנתי עד כמה זה משמעותי, וכמה יש במשותף בין יזמים מתחומים שונים. תוך כדי התהליך הבנתי כמה מעט שוני יש ביננו.

 

רוצה לשמוע עוד על הפרוייקט? עקבו בעמוד הפייסבוק Blend.Ar!

לעוד מוזות לחצו כאן!

בחירות לועידת אגודת הסטודנטים ומועצות האגודה
לקריאה
זומנתם לוועדת משמעת? הנה כל מה שחשוב שתדעו!
לקריאה
זה הזמן לסכם את עונת השידורים המיוחדת של "שני-חי"
לקריאה
בשל משבר הקורונה חדרי הכושר של עמותת קוסל נסגרו למשך של 51 יום. לאור כך עמדנו איתם בקשר על מנת להגיע להסדר ראוי עבור מנויי הסטודנטים. כל הפרטים בנוגע להשגים כאן למטה.
לקריאה