על כדור הארץ אין 1+1 מתנה

על Black Friday בטוח שמעתם. אבל האם שמעת גם על "יום ללא קניות"?

בעולם בו רכוש הופך למילה נרדפת לאושר ויום בו צוברים כמה שיותר ממנו הופך ליום חג, מרימים את הראש אנשים שרואים את הנזק שזה עושה לנו ולבית שלנו, ומראים שאפשר אחרת. נועה היא אחת מהם.

כתבה מאת נעה קרן, סטודנטית למדעי הצמח.

 

 

 

העולם שלנו הוא עולם קפיטליסטי. מגיל צעיר שיחקנו מונופול, ריסק וקאטן. למדנו שכדי לנצח במשחק (ובחיים) צריך לקנות כמה שיותר. גדלנו בסביבה שמלמדת אותנו שלכל בעיה אפשר לקנות פיתרון, בדרך כלל במבצע 1+1.

רוב המוצרים הקיימים היום בשוק, ממוצרי חשמל ועד בגדים ורהיטים, נוצרו כך שיסבלו מ"התיישנות מתוכננת", כלומר זמן חייהם קצר בכוונה כדי שאנחנו נמשיך לקנות כמה שיותר וכמה שיותר מהר.

 

ביום שישי הקרוב יצויין ברחבי העולם החג המודרני "יום שישי השחור".זהו יום שישי הראשון לאחר חג ההודיה ולפני חג המולד, אבל הוא ידוע בעיקר בתור יום שיא של צרכנות- יום שלם שמוקדש לקניות ומבצעים.

בשנה שעברה עד הצהריים בישראל התבצעו עסקאות אשראי בלמעלה מ-750 מיליון שקל (!). מדובר במספר שהולך ועולה משנה לשנה.

 

לאחרונה נושא משבר האקלים מתחיל לצבור תאוצה והד תקשורתי. אצבעות מאשימות מופנות לכל מקום, ותעשיית האופנה זכתה במקום של כבוד בתור התעשייה השנייה הכי מזהמת.

ממש מפתיע נכון? בגדים בדרך כלל נתפסים כ"נקיים", במיוחד ביחס לתעשיות כבדות אחרות שקיימות בעולם. אבל האמת ממש מכוערת:

תעשיית האופנה אחראית ל38% מזיהום המיקרו- פלסטיק בעולם. זה לא מספר מפתיע במיוחד בהתחשב בכך שתעשיית האופנה מייצרת בכל שנה מעל ל-100 מיליארד פריטים שמסיימים את חייהם כעבור כמה שנים במזבלה או בשריפה. נוסף על זה בכל שנה מספר הבגדים הנרכשים ע"י הצרכן הממוצע הולך ועולה, אבל מספר הפעמים שהבגדים ילבשו הולך ויורד. זאת אומרת שאנחנו קונים יותר, משתמשים פחות וזורקים מהר יותר.


 

 

אני מאוד אוהבת בגדים. אוהבת שיש לי הרבה בגדים ובמיוחד חדשים. אבל בשנה שעברה אחרי שחזרתי מהטיול הגדול הבנתי שאני לא צריכה כל כך הרבה בגדים כדי להסתדר. מעבר לזה כמויות האשפה והלכלוך שפגשתי בטבע היפהפה אליו הגעתי הטרידו אותי מאוד. הבנתי שאני רוצה לשנות את ההרגלים שלי. התחלתי להתעמק בצמצום פסולת. הגעתי לכל מיני קבוצות שמתעסקות בחיים ברי קיימא בארץ וביניהן קבוצה בשם "מתלבשות על נובמבר" העוסקת בהעלאת המודעות הציבורית לנזקי תעשיית האופנה בישראל.

לקראת סוף נובמבר אורגנו מסיבות החלפת בגדים ברחבי הארץ- מפגשים בהם כל אחת מביאה בגדים במצב טוב שהיא לא רוצה יותר ולוקחת בגדים של מישהי אחרת, וכך מתחדשת בפרטי לבוש במצב מעולה מבלי לקחת חלק בתעשייה. הלכתי למפגש מהסוג הזה וחזרתי עם שלל רב, מבלי להוציא שקל. החלטתי שבמשך שנה אני מפסיקה לגמרי לקנות בגדים ואז… נראה.

והנה עברה שנה, לא קניתי בגדים (רק חגורה וסריג ביד שנייה!) והכל ממש בסדר. השאלתי מחברות, גנבתי מאחותי, אספתי מהרחוב ובעיקר פשוט הסתדרתי עם מה שכבר נמצא בארון שלי- מסתבר שהיו שם כבר די הרבה בגדים.

 

 

 

ביום שישי הקרוב יצויין "יום שישי השחור", אבל יצויין גם "יום ללא קניות", יום שבו אנשים ונשים מרחבי העולם יחגגו את ההימנעות מקניות, יבחרו לא לקחת חלק בתרבות הצריכה ההרסנית שנולדנו אליה. לשנות הרגלים זה לא קל, אבל אנחנו בבעיה מאוד גדולה. כל צעד בדרך לפתרון הוא משמעותי במציאות שבה ייתכן שלעולם כמו שאנחנו מכירים ומכירות יש תאריך סיום. קיימות המון אפשרויות טובות ומיטיבות לחגוג "יום ללא קניות" - תצטרפו למסיבות להחלפת בגדים, תקנו ביד שנייה, תחליפו עם חברים וחברות או תסתפקו במה שכבר יש. תזכרו שהרבה פעמים תפר קטן או החלפת כפתור יכולים להציל בגד שכבר יועד לפח. בדרך תגלו שבנוסף למצמום זבל מכדור הארץ היפה שלנו אפשר גם לחסוך כמה שקלים, רק צריך לפתוח קצת את הראש, ואת הלב.

 

(הכותבת היא חלק מקהילת "מטע", קהילה סטודנטיאלית סביבתית-חברתית ברחובות, המטמיעה ערכי קיימות, צמצום פסולת ועשייה קהילתית בנוסף לחיי קהילה.)

 

 

בתמונה: נעה, דניאל ועמית, סטודנטים חברים בקהילת "מטע" בעת ניקוי חוף פלמ"חים.

 

 

 

רוצים גם לשתף במשהו שכתבתם?
שלחו לנו עוד היום! יש גם פרסים!
https://www.aguda.org.il/fakultalk
 

???? זוכרים את דניאלה ירדני, סטודנטית שנה שלישית לתואר ראשון במדעי התזונה? ???? אתם בטח מזהים אותה מההרצאה המרתקת שהיא העבירה...

Posted by ‎אגודת הסטודנטים בפקולטה לחקלאות‎ on Sunday, November 8, 2020

 

מבצעים לתקופת המבחנים, רק לסטודנטים בפקולטה
לקריאה
בואו לבחור את הגב שלכם ושלכן בקמפוס!
לקריאה
מבט מקרוב על החודש הכי צבעוני בשנה
לקריאה
לקריאה