על טבעונות, בריאות, כדור הארץ ומה שבינהם

דניאלה עברה לטבעונות מטעמי בריאות. הינה הסיבות לכך שהיא גם נשארה טבעונית.

שבוע הטבעונות שלנו בפקולטה הגיע לקיצו, אבל תופעת הטבעונות פה כדי להישאר. דניאלה משתפת אותנו בנסיבות שהובילו אותה לפצוח באורח חיים טבעוני ובאלה שגרמו לה להישאר במסלול הזה.

כתבה מאת דניאלה ירדני, סטודנטית למדעי התזונה.

 

via GIPHY

 

 

בשנת 2020 קשה לי להאמין שמישהו מכם עדיין לא שמע על טבעונות.
אני אפילו דיי בטוחה שכולכם מכירים לפחות אדם טבעוני אחד מקרוב, וכנראה שמתישהו שמעתם על הסיבות של אותו אדם לבחור באורח חיים שכזה.
אז אני לא מרגישה צורך לספר לכם מה ואיך אני אוכלת, ממה אני נמנעת וכמה קל זה להיות טבעונית בימינו.
אני כן חושבת שכשמדברים על אורח חיים טבעוני, צריך לדבר על הבחירות שלנו, על כמה הן באמת שלנו ובעיקר על ההשלכות שלהן.

אני עברתי לתזונה צמחית מטעמי בריאות. כך זה התחיל אצלי: הייתי חולה מאוד, הלכתי לאינספור רופאים, מומחים, מנהלי מחלקות ומי לא. כלום לא עזר עד שלא עברתי לתזונה מבוססת צומח. זה היה עד כדי כך פשוט וברור במקרה שלי, אחרי שנים של סבל.
אבל מה שאותי הכי הדהים, זה למה בשום שלב אף איש מקצוע לא הציע שינוי תזונתי כדי לנסות לרפא את המחלה?
אז התחלתי להתעניין, לבדוק ולשאול שאלות. כך התגלגלתי כעבור מספר שנים ללימודי תזונה. אבל בעיקר כך נחשפתי לנתונים המבעיתים סביב תעשיית המזון מהחי.

אם תרצו לדעת כיצד מכניסים פרה להריון כדי שתייצר חלב, כיצד משאירים את התרנגולות המטילות פוריות ויעילות כל יום בשנה, או מה עושים עם כל האפרוחים הנלווים לתעשיית הביצים כדי להיפטר מהם- המידע שם בשפע ואתם לא צריכים שמישהו יאלץ את המידע הזה עליכם.
הבעיה היא שרובנו מעדיפים לא לדעת עד הסוף, כי זה לא נעים. לאף אחד מאיתנו לא נעים להכיר בעובדה שבכל שנה 160,000,000,000 בעלי חיים נטבחים לטובת בני האדם, ורובם אחרי חיים שלמים של סבל.
יש שיגידו שבורות היא ברכה, אבל היא מכרסמת לנו את החיים על פני כדור הארץ.

 

via GIPHY

 

 

 

יש לא מעט קורבנות בסיפור העצוב הזה בו הרחיקו אותנו מבע''ח, ניתקו אותנו בשפה בה מדברים איתנו מהם, גרמו לנו להאמין שהם נועדו עבורינו. להאמין בזה עד כדי כך שהתעשייה הפכה גם אותנו לקורבן. 
אבל יש עוד קורבן אחד שלא דיברנו עליו,  לקורבן הזה קוראים כדור הארץ.
אנחנו שומעים הרבה על משבר האקלים, גזי חממה, התחממות גלובלית… כמה פעמים שמעתם אנשים אומרים 'אנחנו הורסים את כדור הארץ'?
אני רוצה להציע לכם פרספקטיבה קצת שונה. ואולי כזאת שאפשר יותר להתחבר אליה במידת הדחיפות ההכרחית. אנחנו לא הורסים את כדור הלכת בו אנו חיים, המין האנושי לא עד כדי כך כל יכול. כדור הארץ היה פה לפנינו ויהיה פה אחרינו.
אבל שלא יהיה צל של ספק- אנחנו מחרבים בצורה המהירה ביותר את האפשרות שלנו לקיים חיים על פני הכדור.

הנתונים מראים שבעוד שבשר וחלב מספקים אך ורק 18 אחוז מהקלוריות ו-37 אחוז מהחלבון שאנחנו צורכים, הם אחראיים ל-58 אחוז מגזי החממה שנפלטים לאטמוספרה עקב פעילות חקלאית של האדם, ולתפיסת 83 אחוז מהשטחים בעולם המוקצים כיום לחקלאות בעיקר לטובת גידול המזון לבעלי החיים. האבסורד הגדול ביותר הוא השטחים שמשמשים את תעשיית המזון מהחי ולא לשם גידול החיות עצמן, אלא מזון צמחי שנועד להאכלתן. לצורך השוואה: 1 ק''ג שעועית למאכל מצריכה כ10 מ''ר, ו1 ק''ג בשר ברק מצריך כ160 מ''ר של אדמה חקלאית.
והנתונים המדאיגים האלה נכונים גם לגבי שימוש במים מתוקים, פליטת גזי חממה והתחממות גלובלית. (אוקטובר של שנת 2020 הנו אחד מחודשי אוקטובר החמים מתחילת המדידות, ובמזרח הארץ החם ביותר בשעות היום)

נשימה עמוקה ואנחת רווחה- יש מה לעשות בנושא.
היום אני כבר מבינה שהציפייה שכולם יעברו לתזונה צמחית מלאה היא לא ריאלית, והיא מפספסת את המטרה. כן, אני טבעונית ופעילה למען זכויות בע''ח ואיכות הסביבה והלוואי והייתי מתעוררת לשנת 2021 כשסבל בעלי חיים היה נחלת העבר, ואין יותר פלסטיק בעולם.
אבל השינויים הגדולים ביותר בעולם קורים מתחת לאף שלנו, לאט. לפעמים לאט מידי. אז ם אם אתם עוד לא מוכנים להיות בליבת השינוי, אתם בהחלט יכולים לתרום לו. בכל פעם שתבחרו לצרוך מוצרים מן הצומח על פני החי, כולם מרוויחים.


(הכותבת מרצה בפרויקט אדם וחיה: הרצאה בגובה העיניים על בעלי החיים והקשר שלהם אל האדם והעולם. ההרצאה מגיעה לכל מי שמזמין אותנו, פרונטלית או בזום, ללא עלות! לפרטים נוספים היכנסו ללינק: https://human-animal.co.il/invite-4/ )

 

 

רוצים גם לשתף במשהו שכתבתם?
שלחו לנו עוד היום! יש גם פרסים!
https://www.aguda.org.il/fakultalk


 
 

 

❄️ ההתחממות הגלובלית פוגעת בכולנו, אבל במיוחד בחיות הימיות שסביבת החיים שלהם נעלמת לנגד עינהן. ???? האם בשנים הקרובות, כדי...

Posted by ‎אגודת הסטודנטים בפקולטה לחקלאות‎ on Tuesday, October 27, 2020
מבצעים לתקופת המבחנים, רק לסטודנטים בפקולטה
לקריאה
בואו לבחור את הגב שלכם ושלכן בקמפוס!
לקריאה
מבט מקרוב על החודש הכי צבעוני בשנה
לקריאה
לקריאה