האם לגיטימי לאמץ כלב ים כחיית מחמד?

הוא חכם, חמוד ובסכנת הכחדה. רוצים לאמץ?

לאמץ כלב, חתול או תוכי הפך למיינסטרים. חשבתם פעם לאמץ יונק ימי? הינה טור דעה קצר שיגרום לכם לחשוב על חיה קצת פחות מקובלת שאולי אפשר להכניס הביתה (מקווים שיש לכם בריכה ממש גדולה).

כתבה מאת ארד סריג, סטודנט למדעי בעלי החיים. 

 

 

via GIPHY


בשנים האחרונות אנו עדים בעולם לתופעה מרעישה ואף מפחידה המדרדרת מרגע לרגע, היא משפיעה על חיי היום יום שלנו אף במדינת ישראל אך בולטת יותר באזורי הקטבים הדרומי והצפוני.
מפעלי חשמל, אסדות גז, גזים הנפלטים מהרכב הפרטי שלנו ואף ספריי לשיער הם מעט מהגורמים אשר תורמים להליך ההתחממות הגלובלית אשר כתוצאה ישירה ממנו נמסים קרחונים רבים ומתפרקים באזורים הקרים ובקטבים.
כלב הים הנו יונק אשר נמצא בסכנת הכחדה הולכת וגוברת, בשל העלמות הקרחונים והתחממות סביבות המחייה של כלבי הים באזורים הארקטיים, כלב הים נאלץ לעזוב את מקום מחיתו הטבעי ולחפש אחר סביבה אחרת המתאימה לאורח חייו.
הפוסה הכספיאנית הנה מין ממשפחת כלבי הים אשר מספרו הולך וקטן בשל בית הגידול הספציפי שלו הלא הוא הים הכספי שנמצא דרומית לרוסיה.
פריט בוגר ממין זה של כלב ים מגיע למשקל של כ85 קילוגרמים בממוצע ולאורך של מטר ושלושים סנטימטרים, אורך שלא עולה על גובה של ילד בן שבע.
כלבים וחתולים נתפסים בחברה היומיומית כבעלי חיים הקרובים לאדם, בני האדם מגדלים אותם ומטפחים אותם וכך הם זוכים לתנאים טובים בהחלט בסביבת גידול שכן יכולה להשתנות לפי הצורך של בעל החיים.
בשל כך, אנו כחברה אשר דוגלת בביות וגידול חיות לשם הנאה ואף הצלה צריכים לאפשר לכול אדם אשר חפץ בכך לאמץ כלב ים ממין הפוסה הכספינאית.
מדוע? כמובן ששאלה זו הנה שאלה רטורית לחלוטין, הרי כלב הים הנו חמוד במראה ואף חכם מאוד, כמו שניתן לאמץ כלב רגיל מן הראוי שכלב ים אשר שוב, אורכו לא עולה על אורך של גיטרה ומשקלו כמשקל אדם מבוגר.
כמו כן, כלבי הים נמצאים בסכנת הכחדה חמורה ובמיוחד הפוסה הכספינאית, עם הליך אימוץ מתאים, רכישת בריכה והתאמת הסביבה לפוסה, נוכל להתאים עבורה בית אקולוגי עשיר שיכול אף לעזור לגדילת אוכלוסיית מין זה ולבסוף שחרורו בטבע ברגע שיימצא מקום מתאים לכך.

 

via GIPHY


אבל לפעמים חלומות נשארים חלומות, צריכת המזון הממוצעת של הפוסה הכספינאית נעה בין 2 ל3 קילוגרמים של דגים ביום, דבר הדורש השקעה כספית רבה ורב פעמית לעומת קנייה של בריכה מתנפחת, בגלל סיבה זו יכול להתרחב הקרע הכלכלי בין בני המעמד הכלכלי הנמוך לבני המעמד הכלכלי הגבוה במדינה עוד יותר, שכן בני המעמד הנמוך לא יוכלו להרשות לעצמם לגדל כלב ים.
בנוסף לכך, האם מוסרי מצדנו בני האדם לקרוע חיה ממקום הגידול הטבעי שלה גם אם מקום הגידול נמצא תחת איום?
אנו משחקים את דמות ה"יוצר" לעתים רבות מדי, יכול להיות שבגדיעת הפוסה הכספינאית ממקום גידולה הטבעי, ניצור בטעות קרע אקולוגי שיהיה מאוד קשה לשקם ויפגע במערכות רבות ובפריטים רבים החיים באותו האזור.
לסיכום, הפוסה הכספינאית הנו מין נפלא ממשפחת כלבי הים, אי אפשר שלא להתאהב ביצור החמוד הזה ממבט ראשון ולרצות לקחת אחד הביתה, האם כדאי לנו להביא כלב ים הביתה? שאלה זו הנה מורכבת מאוד, הן מבחינה מוסרית והן מבחינה כלכלית.
כנראה שהפוסה הכספינאית תצטרך להשאר בין כותלי הים הכספי, ואנו נמשיך להנות מהחיה החמודה בעת שהיא מאזנת דברים על אפה במופעים שונים ברחבי העולם, או בטלוויזיה העממית.

 

 

 

רוצים גם לשתף במשהו שכתבתם?
שלחו לנו עוד היום! יש גם פרסים!
https://www.aguda.org.il/fakultalk

 

מבצעים לתקופת המבחנים, רק לסטודנטים בפקולטה
לקריאה
בואו לבחור את הגב שלכם ושלכן בקמפוס!
לקריאה
מבט מקרוב על החודש הכי צבעוני בשנה
לקריאה
לקריאה