חמישה דברים שאף אחד לא סיפר לי על שנה א’

אבל גילית אותם לבד, כדי שאתם לא תצטרכו

שנת לימודים חדשה מתחילה וזה סופר מלחיץ, אני יודעת. במיוחד עכשיו, כשלא יודעים כל כך איך היא הולכת להראות ומה הולך לקרות. אז נכון שהמנטורים שלכם תמיד זמינים לענות לכם על שאלות שקשורות למערכת, ואיזה מחשבון לקנות, והאם לנסות שוב להירשם לאמיר"ם, אבל ריכזתי בשבילכם עוד כמה תשובות לשאלות שעוד לא הספקתם לשאול.

מוגש לפניכם- חמישה דברים שאף אחד לא סיפר לי על שנה א', ועכשיו אתם תדעו.

כתבה מאת אסנת דגן, סטודנטית לביוכימיה ומדעי המזון.

 

1. שנה א' זו השנה להכיר את החברים שלכם

via GIPHY

 

קודם כל אתייחס לפיל שבחדר- גם אני חשבתי שהלימודים המקוונים מגבילים קצת בכל מה שקשור ל"הכרויות", אבל אז הועמדתי על טעותי-

ביום בו נפתחה מערכת הרישום-נט עזרתי לסטודנטית להירשם. פתאום נכנסה סטודנטית אחרת, חיבקה אותה , והן דיברו מלא וצחקו. וואו, איזה כיף שבאת עם חברה מהבית, אמרתי לה. והיא אמרה לי שהן הכירו במכינה בזום ונהיו ממש חברות.

via GIPHY

 

כמעט בכל שיעור ותרגול שתקחו אתם תהיו עם סטודנטים מחוגים אחרים. בשנים הבאות (ואפילו בסמסטר ב') זה כבר יהיה פחות מורגש. כמובן שתמיד אפשר להכיר, אבל בעיניי סמסטר א' הוא הזמן למינגלינג.

לא תאמינו כמה תוכלו ללמוד מחברים מחוגים אחרים, וכמה עזרה הדדית אפשר לקבל ככה.

 

2. לבקש עזרה זו לא מילה גסה!

via GIPHY

 

אני זוכרת את עצמי בתחילת סמסטר א', סוחבת איתי את המאיות מהתיכון ואומרת שאני הולכת להיות מצטיינת דיקן. אופס, זה לא קרה. לא משנה כמה הכינו אותי לכך שהאוניברסיטה פשוט באמת יותר קשה- עד הבוחן הראשון לא קלטתי את זה, ולקח לי קצת זמן להבין שאולי יש יותר מדרך אחת להצליח!

יש היום כל כך הרבה משאבים שיכולים לעזור ואפילו להציל לכם את הסמסטר, פשוט צריך נכונות לקבל אותם! בטוח כבר שמעתם על גול, אבל לפעמים צריך מגע יותר אנושי, ובשביל זה באגודה יש לנו ארכיון שלם של מורים פרטיים   ומרתונים, מוזמנים להציץ.

 

3. ללמוד איך ללמוד

via GIPHY

 

אחד הדברים הכי חשובים שלומדים בסמסטר א (והוא לא משובץ אפילו במערכת) הוא איך ללמוד. השילוב של המסגרת החדשה והמאתגרת והעובדה שרובנו לא הרמנו עיפרון כבר כמה שנים גורמים לכך שכבר שכחנו מה עובד בשבילנו. אני תמיד למדתי לבד, אבל איזה מזל שלכימיה למדתי עם חברות כי אחרת אין סיכוי שהייתי עוברת. תמיד הייתי בטוחה שלסכם עוזר לי, אבל גיליתי שלאחרונה זה סתם שואב ממני זמן ולא כל כך תורם.

ועוד משהו שממש חשוב לדעת- לא תמיד החברים הכי טובים הם גם הפרטנרים המושלמים לחרישה למבחנים. כולנו שונים בדרך בה אנחנו קולטים דברים, ולימודים זו ממילא סיטואציה מלחיצה. צריך לפעמים לדעת לעשות את ההפרדה בין מה שאנחנו רוצים למה שאנחנו צריכים.

בקיצור, ממש חשוב לנסות דרכים שונות ומגווננות, להתייעץ עם חברים (ומנטורים) ולגלות מה הדרך שהכי נוחה ויעילה עבורכם.

 

4. אתם חייבים לקחת הפסקות!!!

ולפעמים, זה יבוא על חשבון הלימודים!

via GIPHY

 

כן, אני יודעת שאין זמן. ושאתם צריכים גם לעבוד, וגם לעשות שיעורים, ויש בוחן בשישי וגם יש לחבר הכי טוב יום הולדת ולא הספקתם אפילו לקנות מתנה, אני יודעת! לא משנה כמה אתם סופר מן (או וומן, היי גל), תנסו פעם אחת לא להגיש שיעורים. אולי סופ"ש שלם לא לפתוח את המודל. לראות סדרות מצוירות עד אחת בלילה בלי להרגיש רע עם זה. להכניס אימונים או מדיטציות ללו"ז העמוס.  אם לא תעצרו לנשום לפעמים תגיעו לתקופת המבחנים בלי אוויר, ואני מבטיחה שאתם לא רוצים את זה.

 

5. אתם תדעו בסוף הכל

via GIPHY

 

אתם תדעו מה ההבדל בין וקטור לסקלר, אבל גם כמה עולה קפה בקפיטריה. אתם תדעו מאיזה חתולה להתרחק כי היא תאכל לכם את ארוחת הצהריים וגם איפה בדשא תמיד יש צל. אתם תדעו למי לפנות כשיש בעיות במערכת וכשמזמנים אתכם למילואים. אתם תדעו ממש הכל! וזה שאתם לא יודעים עכשיו- זה בסדר! Dont go hard on yourself. באתם לפה ללמוד, לא?

 

ו.... זהו.
כלומר, לא זהו, יש עוד מלא דברים, אבל זה כבר עבורכם לגלות. הכי חשוב שתדעו לקחת הכל בקלות, לחייך ולקבל את התקופה הקרבה בהמון כוחות והמון אהבה.

בהצלחה! 

via GIPHY

 

רוצים גם לשתף במשהו שכתבתם?
שלחו לנו עוד היום! יש גם פרסים!
https://www.aguda.org.il/fakultalk

 

 

 

מבצעים לתקופת המבחנים, רק לסטודנטים בפקולטה
לקריאה
בואו לבחור את הגב שלכם ושלכן בקמפוס!
לקריאה
מבט מקרוב על החודש הכי צבעוני בשנה
לקריאה
לקריאה